Kopułowe domy..

Pewne kształty wywierają korzystny wpływ na ludzkie zdrowie i zachowanie. Stosowanie tych kształtów przy projektowaniu domów, mebli i otaczających nas przedmiotów poprawia jakość naszego życia, wspomaga nasz system immunologiczny i komfort życia. Formy fraktalne rezonują z różnymi organami ciała i mogą mieć nawet wpływ na procesy uzdrawiania czy odmładzania organizmu.

Jedną z takich, miłych naszemu oku form fraktalnych jest kopuła – czyli połowa kuli . Domy w kształcie kopuły zdobywają w Polsce coraz większa popularność. Dzięki swojemu kształtowi są bardziej energooszczędne i szybsze w realizacji niż konwencjonalne domy, znacznie mniej energii potrzeba na ich ogrzanie. Ich forma czyni je odporne na wichury i trzęsienia ziemi, co w czasach gwałtownych zmian pogody jest niebagatelna zaletą. Są trwałe i przyjazne środowisku, o ile wykonane z naturalnych materiałów. Te ostatnie użyte do wypełniania ścian i wykończenia wnętrz wpływają na dobry klimat wewnętrzny, korzystny dla ludzi z problemami oddechowymi czy astmą. Tynki gliniane lub wapienne, naturalne farby i oleje użyte do impregnacji drewna powodują,że również powietrze wewnątrz staje się fraktalne i zdrowe, a komfort życia znacznie przewyższa ten w domach z konwencjonalnych materiałów, pełnych materiałów ropopochodnych i szkodliwych emisji chemicznych.


Biuro EKOCENTRYCY zostało założone przez Barbarę Wojtkowską w lutym 2012 roku w Krakowie jako spółdzielnia socjalna ­ zajmująca się promocją oraz wdrażaniem zasad zrównoważonego rozwoju w budownictwie. Od września 2013­ po rozpadzie naszej spółdzielni działamy dalej jako biuro architektoniczne Fundacji Królewski Szlak ­ Ekocentrycy_Holistyczna Architektura. Projektujemy i realizujemy bioklimatyczne i plus­energetyczne budynki z naturalnych materiałów.

Barbara Wojtkowska­-Guicherit główny projektant/architekt/designer, Absolwentka architektury wnętrz ASP w Krakowie i projektowania architektonicznego G.R.Rietveld Academy w Amsterdamie, członek holenderskiego Stowarzyszenia Integralnej Bio­logicznej Architektury VIBA, założonego przez prof. Petera Schmida przy Politechnice w Eindhoven.

Pracuje zawodowo w Polsce i Holandii­ oprócz architektury, traktowanej bardzo interdyscyplinarnie ­ zajmuje się również.. czytaj dalej na ekocentrycy.pl/o-nas/