Super Adobe – kopuły z ubijanej ziemi

Super Adobe – kopuły z ubijanej ziemi

Jest to najtańsza metoda budowania domów kopułowych. Stała się ona popularna dzięki Nader Khalili, arabskiemu architektowi działającemu w USA.  Stworzył on w Kalifornii centrum  http://www.calearth.org/ gdzie można obejrzeć wspaniałe, fraktalne budynki, które powstały tam przez ostatnie 20 lat. Super Adobe pozwala tworzyć w bardzo prosty i szybki  sposób piękne trwałe struktury – służy do budowania zarówno ścian, murów, płotów, można z worków z ubijaną, stabilizowaną  ziemią budować zbiorniki na wodę deszczową, oczyszczalnie  ścieków.

W lipcu 2018 planujemy pierwsze w Polsce  warsztaty budowania tą metodą, zajęcia poprowadzi Alosha Lynov z BioVeda w Johannesburgu http://ekocentrycy.pl/warsztat-budowania-eko-bio-dome-z-alosha-lynov/.

Mieszkanie w kopułowym domu 

tekst: Alosha Lynov

Akustyka wewnątrz i na zewnątrz okrągłego domu jest bardziej „miękka”. Miękkie dźwięki pomagają układowi nerwowemu rozluźnić się i zrelaksować. Tak wspomagany układ nerwowy oznacza dobrą jakość snu, zdrowy system odpornościowy i radosne samopoczucie.

‘Woda pochłania dźwięk ‘..to myśl dr. Emoto. Kiedy ‘miękkie’ dźwięki są pochłaniane przez wodę-woda to odzwierciedla, a przyjmując, że ludzkie ciało to przede wszystkim woda sami możecie wyciągnąć z tego wnioski.

Kiedy mamy zrównoważoną energię przepływającą przez nasze żyły i nasze meridiany, przekłada się to na zrównoważone życie. Osobiście doświadczyłem korzyści płynących z harmonii zarówno z życia w okrągłym domu, jak i z jego budowy.

Najmocniejszą formą w architekturze jest łuk, i był używany w budownictwie od tysięcy lat. Kopuła to po prostu łuk odwrócony o 180 stopni. (jak pisał Nader Kalli -mój osobisty instruktor budowania kopuł) Okrągła forma kopuły odzwierciedla formy spiralne, które tworzą nasz świat, całą naszą planetę, a nawet nasze własne ciała. Nasze mięśnie, sieci neuronowe i komórki składają się również z form spiralnych.

Badania tego naturalnego wzorca pokazują, że okrągłe struktury są bardziej sprzyjające dla utrzymywania jasności umysłu, stabilności i wywołują uczucie harmonii i równowagi u tych, którzy w nich mieszkają. (Nadir Khalili)

Gallery:

« 1 z 2 »